Program 2024

Välkomna till sommarens kammarmusikfestival. Programmet är under produktion och kommer publiceras vartefter det blir klart.

Staffan Scheja är konstnärlig ledare. Övriga artister som kommer delta är Kerstin Avemo sopran, Olle Persson baryton, dramatenskådespelaren Johan Rabaeus, Julia Isaksson och Pontus Carron piano, Theo Hillberg saxofon, Mats Bergström gitarr, Magnus Holmander klarinett, Avri Levitan och Maria Winiarski viola, Henrik Naimark Meyers Sueye Park och Danial Shariati violin, Kristina Winiarski och Antonio Hallongren cello.

Ytterligare någon artist kommer inbjudas.

Söndag 21 juli kl 19.30

LUDVIG VAN BEETHOVEN: Sonate Pathétique op. 13

FRANZ LISZT: Après une lecture de Dante

ARNOLD SCHÖNBERG: Brettl-lieder

Kerstin Avemo, sopran

Staffan Scheja, piano

I pausen serveras ett glas moussserande vin.

Med reservation för ändringar i programmet.

Måndag 22 juli kl 19.30

  

CAMILLE SAINT-SAENS: Introduction et Rondo capriccioso

FELIX MENDELSSOHN: Cellosonat nr 2

Paus

FRANZ SCHUBERT: Winterreise

Olle Persson, baryton

Johan Rabaeus, recitation

Sueye Park, violin

Kristina Winiarski, cello

Pontus Carron, piano

Staffan Scheja, piano

Med reservation för ändringar i programmet.

Tisdag 23 juli kl 12.00

ÁSTOR PIAZZOLLA: Tango

DMITRI SJOSTAKOVITJ: Pianokvintett

Danial Shariati, violin

Henrik Naimark Meyers, violin

Maria Winiarski, viola

Avri Levitan, viola

Antonio Hallongren, cello

Pontus Carron, piano

Staffan Scheja, piano

Med reservation förändringar i programmet.

Tisdag 23 juli 19.30

G. CARPENTER: Berliner (uruppförande)

ERWIN SCHULHOFF: Hot Sonata

Theo Hillborg, saxofon

Julia Isaksson, piano

Mats Bergström, gitarr

Kerstin Avemo, sopran

(program ej bestämt)

ANTON DVORAK: Dumky trio

Sueye Park, violin

Antonio Hallongren, cello

Staffan Scheja, piano

Johan Rabaeus, recitation

Med reservation för ändringar i programmet.

Onsdag 24 juli kl 19.30

MAURICE RAVEL: Pianotrio

SERGEJ PROKOFIEV: Violinsonat nr 2

Pontus Carron, piano

Danial Shariati, violin

Kristina Winiarski, cello

Med reservation för ändringar i programmet.

Onsdag 24 juli kl 19.30

GUSTAF NORDQUIST                       Till havs (Jonatan Reuter)

HUGO ALFVÉN                                Skogen sover  (Ernest Thiel)                         

WILHELM PETERSON-BERGER        Jungfrun under lind (Ernst von der Recke)

                                                    Sång efter skördeanden (Erik Axel Karlfeldt)

EDVARD GRIEG                               Våren (A. O. Vinje, Sv. text och Arr: Olle Adolphson)

OLLE ADOLPHSON                         Trubbel                                   

                                                    Nu har jag fått den jag vill ha

                                                    Mitt eget land (Beppe Wolgers)

                                                    Fröken Frenssen

–   P   A   U   S   –

CARL MICHAEL BELLMAN   Epistel nr. 33 ”Stolta stad!”

                                                    Epistel nr. 48 ”Solen glimmar”

                                                     Epistel nr. 9 ”Käraste bröder”

FRANZ SCHUBERT ur Die schöne Müllerin (Wilhelm Müller)

                                                    1.    Das Wandern

                                                    2.    Wohin?

                                                    4.    Danksagung an den Bach

                                                    5.    Am Feierabend

                                                    6.    Der Neugierige

                                                    11.  Mein!

Olle Persson, baryton

Mats Bergström, gitarr

Med reservation för ändringar i programmet.

Onsdag 24 juli

Sånger av bl.a Edvard Grieg, Jean Sibelius, Adolf Fredrik Lindblad och Agate Backer Gröndahl

Kerstin Avemo, sopran

Staffan Scheja, piano

Med reservation för ändringar i programmet.

Torsdag 25 juli kl 19.30

TAKASHI YOSHIMATSU m.m

Theo Hillborg, saxofon

Julia Isaksson, piano

SERGEJ PROKOFIEV, Pianosonat nr 3

Pontus Carron piano

MAURICE RAVEL: Tzigane

Henrik Naimark Meyers, violin

Staffan Scheja, piano

HOMMAGE Á GEORG RIEDEL

Avri Levitan, viola

Henrik Naimark Meyers, violin

Mats Bergström, gitarr

ANTON DVORAK: Dumky trio

Sueye Park, violin

Antonio Hallongren, cello

Staffan Scheja, piano

Johan Rabaeus, recitation

Med reservation för ändringar i programmet.

fredag 26 juli kl 12.00

Familjekonsert med bland annat den trollande klarinettisten Magnus Holmander och stråkar

Med reservation för ändringar i programmet.

Fredag 26 juli kl 19.30

Hommage á GEORG RIEDEL

Avri Levitan, viola

Henrik Naimark Meyers, violin

MAURICE RAVEL: Tzigane

Henrik Naimark Meyers, violin

Staffan Scheja, piano

STENHAMMAR-sånger

Olle Persson, baryton

Staffan Scheja, piano

MOZART-sånger

Kerstin Avemo, sopran

Johan Rabaeus, recitation

Staffan Scheja, piano

ANTON SCHÖNBERG Brettl-lieder

Kerstin Avemo, sopran

Staffan Scheja, piano

MAURICE RAVEL: Pianotrio

Pontus Carron, piano

Danial Shariati, violin

Kristina Winiarski, cello

FELIX MENDELSSOHN: Oktett sats 1

Danial Shariati, violin

Sueye Park, violin

Henrik Naimark Meyers, violin

Avri Levitan, viola

Maria Winiarski, viola

Kristina Winiarski, cello

Antonio Hallongren, cello

Med reservation för ändringar i programmet.