Program 2024

Välkomna till sommarens kammarmusikfestival. Programmet för alla dagar finns nedan. Klicka på pilen till höger vid respektive dag.

Staffan Scheja är konstnärlig ledare. Övriga artister som kommer delta är Kerstin Avemo sopran, Olle Persson baryton, dramatenskådespelaren Johan Rabaeus, Julia Isaksson och Pontus Carron piano, Theo Hillberg saxofon, Mats Bergström gitarr, Avri Levitan och Maria Winiarski viola, Henrik Naimark Meyers, Sueye Park, Danial Shariati och Frey Franzén violin, Kristina Winiarski och Antonio Hallongren cello.

Söndag 21 juli kl 19.30

LUDVIG VAN BEETHOVEN: Sonate Pathétique c-moll op. 13

FRANZ LISZT: Après une lecture de Dante (ur Années de Pèlerinage)

ARNOLD SCHÖNBERG: Brettl-lieder (Cabaret songs)

Kerstin Avemo, sopran

Staffan Scheja, piano

I pausen serveras ett glas moussserande vin.

Med reservation för ändringar i programmet.

Måndag 22 juli kl 19.30

  

CAMILLE SAINT-SAENS: Introduction et Rondo capriccioso op. 28

Sueye Park, violin

Staffan Scheja, piano

FELIX MENDELSSOHN: Cellosonat nr 2 D-dur

Kristina Winiarski, cello

Pontus Carron, piano

Paus

FRANZ SCHUBERT: Winterreise, 24 sånger med text av Wilhelm Muller

Olle Persson, baryton

Staffan Scheja, piano

Recitation Johan Rabaeus

Med reservation för ändringar i programmet.

Tisdag 23 juli kl 12.00

ÁSTOR PIAZZOLLA: Le grand tango

Avri Levitan, viola

Staffan Scheja, piano

SERGEJ PROKOFIEV: Violinsonat D-dur

Pontus Carron, piano

Danial Shariati, violin

Med reservation förändringar i programmet.

Tisdag 23 juli 19.30

GARY CARPENTER: Berliner (uruppförande)

Theo Hillborg, saxofon

ERWIN SCHULHOFF: Hot Sonata

Theo Hillborg, saxofon

Julia Isaksson, piano

HEITOR VILLA-LOBOS: Aria ur Bachianas Brasileiras No.5

CHARLES GOUNOD: Je veux vivre (ur Romeo & Julia)

GIUSEPPE VERDI: Caro nome (ur Rigoletto)

Kerstin Avemo, sopran

Mats Bergström, gitarr

Paus

ROBERT SCHUMANN Pianokvartett Ess-dur op. 47

Sueye Park, violin

Antonio Hallongren, cello

Avri Levitan, viola

Staffan Scheja, piano

Recitation Johan Rabaeus

Med reservation för ändringar i programmet.

Onsdag 24 juli kl 19.30

MAURICE RAVEL: Sonat för violin och cello

Sueye Park, violin

Kristina Winiarski, cello

SERGEJ PROKOFIEV: Violinsonat D-dur

Pontus Carron, piano

Danial Shariati, violin

Paus

MAURICE RAVEL: Pianotrio a-moll

Pontus Carron, piano

Danial Shariati, violin

Antonio Hallongren, cello

Med reservation för ändringar i programmet.

Onsdag 24 juli kl 19.30

GUSTAF NORDQUIST                       Till havs (Jonatan Reuter)

HUGO ALFVÉN                                Skogen sover  (Ernest Thiel)                         

WILHELM PETERSON-BERGER        Jungfrun under lind (Ernst von der Recke)

                                                    Sång efter skördeanden (Erik Axel Karlfeldt)

EDVARD GRIEG                               Våren (A. O. Vinje, Sv. text och Arr: Olle Adolphson)

OLLE ADOLPHSON                         Trubbel                                   

                                                    Nu har jag fått den jag vill ha

                                                    Mitt eget land (Beppe Wolgers)

                                                    Fröken Frenssen

–   P   A   U   S   –

CARL MICHAEL BELLMAN   Epistel nr. 33 ”Stolta stad!”

                                                    Epistel nr. 48 ”Solen glimmar”

                                                     Epistel nr. 9 ”Käraste bröder”

FRANZ SCHUBERT ur Die schöne Müllerin (Wilhelm Müller)

                                                    1.    Das Wandern

                                                    2.    Wohin?

                                                    4.    Danksagung an den Bach

                                                    5.    Am Feierabend

                                                    6.    Der Neugierige

                                                    11.  Mein!

Olle Persson, baryton

Mats Bergström, gitarr

Med reservation för ändringar i programmet.

Onsdag 24 juli kl 19.30

LUDVIG VAN BEETHOVEN: Sonate Pathétique c-moll op.13

Staffan Scheja, piano

WOLFGANG AMADEUS MOZART: Das Veilchen, Als Louise die Briefe Ihres, An Chloë

Kerstin Avemo, sopran

Staffan Scheja, piano

Recitation Johan Rabaeus

ARNOLD SCHÖNBERG: Brettl-lieder (Cabaret songs)

Kerstin Avemo, sopran

Staffan Scheja, piano

Med reservation för ändringar i programmet.

Torsdag 25 juli kl 19.30

TAKASHI YOSHIMATSU, CHICK COREA m.fl.

Theo Hillborg, saxofon

Julia Isaksson, piano

SERGEJ PROKOFIEV, Pianosonat a-moll op. 28

Pontus Carron piano

MAURICE RAVEL: Tzigane

Henrik Naimark Meyers, violin

Staffan Scheja, piano

HOMMAGE Á GEORG RIEDEL

Avri Levitan, viola

Henrik Naimark Meyers, violin

Mats Bergström, gitarr

ROBERT SCHUMANN Pianokvartett Ess-dur op. 47

Sueye Park, violin

Avri Levitan, viola

Antonio Hallongren, cello

Staffan Scheja, piano

Med reservation för ändringar i programmet.

fredag 26 juli kl 12.00

MAURICE RAVEL: La valse

Julia Isaksson, piano

DMITRI SJOSTAKOVITJ: Pianokvintett g-moll op. 57

Pontus Carron, piano

Danial Shariati, violin

Henrik Naimark Meyers, violin

Maria Winiarski, viola

Antonio Hallongren, cello

Med reservation för ändringar i programmet.

Fredag 26 juli kl 19.30

MAURICE RAVEL: Tzigane

Henrik Naimark Meyers, violin

Staffan Scheja, piano

WILHELM STENHAMMAR: ur visor och stämningar

Vandraren (W. Ekelund)

Jungfru blond och jungfru brunett (B. Bergman)

Prins Aladin

Olle Persson, baryton

Staffan Scheja, piano

MAURICE RAVEL: Pianotrio a-moll

Pontus Carron, piano

Danial Shariati, violin

Kristina Winiarski, cello

Paus

WOLFGANG AMADEUS MOZART: Duo för violin och viola G-dur K. 423

Danial Shariati, violin

Maria Winiarski, viola

CLARA SCHUMANN: Tre Lieder (Heinrich Heine)

Volkslied, Sie liebten sich beide, Ihr Bildnis

(Arr, för sopran och stråkkvartett av Albert Reimann)

Kerstin Avemo, sopran

Danial Shariati, violin

Sueye Park violin

Avri Levitan, viola

Antoni Hallongren, cello

TAKASHI YOSHIMATSU, CHIC COREA med flera

Theo Hillborg, saxofon

Julia Isaksson, piano

FELIX MENDELSSOHN: Oktett Ess-dur op. 20, sats 1

Danial Shariati, violin

Sueye Park, violin

Henrik Naimark Meyers, violin

Frey Franzén, violin

Avri Levitan, viola

Maria Winiarski, viola

Kristina Winiarski, cello

Antonio Hallongren, cello

Med reservation för ändringar

Med reservation för ändringar i programmet.